Preliminarii CM 2022: Armenia – România 3-2

2 min read

ACTUALIZARE 31.03.2021/ 22:00: Echipa națională a României suferă o nouă înfrângere în Calificările pentru Campionatul Mondial din 2022 din Qatar. Armenia ne învinge cu scorul de 3-2, după ce la pauză scorul era 0-0. La Erevan meciul s-a desfășurat cu suporterii pe stadion, în limita a 30% din capacitatea stadionului.
Gazdele au deschis scorul în minutul 56 prin Spertsyan (asistat de Bayramyan). Românii au reacționat în ofensivă, iar în minutele 62, respectiv 72, din centrările lui Bancu, Cicâldău face dubla, marcând primele sale goluri pentru echipa națională.
George Pușcaș faultează dur și vede cartonașul roșu direct, deși avea unul galben din prima repriză. Astfel va rata cel puțin următoarele două meciuri.
Finalul partidei ne-a luat prin surprindere, întrucât Haroyan (din pasa lui Barseghyan) egalează în minutul 87, ca în minutul 89, din lovitură de la 11 metri, Barseghyan să înscrie golul victoriei pentru armeni. Portarul nostru, Florin Niță, a făcut un meci bun, dar în zadar, întrucât inclusiv din punct de vedere mental, armenii au fost superiori.
România se află acum pe locul 4, cu trei puncte, iar Armenia a urcat pentru moment pe prima poziție, cu maximum de puncte din trei meciuri (9).
Echipele ambelor selecționate:
România (4-2-3-1): Niță – Mogoș, Chiricheș, Toșca, Bancu – Stanciu (Tănase, ’74), Marin – Man (Mihăilă, ’81), Cicâldău (Crețu, ’81), Maxim (Keseru, ’74) – Pușcaș (cartonaș roșu, ’78).
Armenia (4-4-2): Yurchenko – Hambartsmuyan, Calisir, Haroyan, Hovhannisyan – Barseghyan (Udo, ’90+2), Grigoryan, Muradyan (Spertsyan, ’46), Bayramyan – Karapetyan (Shaghoyan, ’46), Briasco (Adamyan, ’46).
Selecționerul României, Mirel Rădoi, a declarat imediat după meci faptul că „jucătorii nu au făcut ce le-a spus”, neputând să găsească nimic bun din acest meci. Pentru România, campania fotbalistică ia o pauză, după ce marți, 30 martie, naționala U21 a făcut egal 0-0 cu Germania U21 și a ratat la limită,

Copyright © acțiunea.ro (2020-2023) | Newsphere by AF themes.