Australian Open | Simona Halep, victorie cu Swiatek și calificare în sferturile de finală!

2 min read

ACTUALIZARE 14.02/12:05 Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open, după ce a învins-o pe poloneza Iga Swiatek în trei seturi, scor: 4-6, 6-1, 6-4. Partida a durat aproximativ o oră și 50 de minute.
În sferturi, românca o va întâlni pe Serena Williams (SUA).
ACTUALIZARE 12.02/11:28 Simona Halep s-a calificat în optimile competiției australiene, după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova (23 de ani/ 36 WTA).
Românca s-a impus în două seturi, 6-1, 6-3.
În faza următoare, sportiva noastră o va întâlni pe învingătoarea dintre Iga Swiatek (Polonia, 17 WTA) şi Fiona Ferro (Franţa, 46 WTA).
Simona Halep nu s-a întâlnit niciodată cu Fiona Ferro (23 de ani), în circuitul WTA. În schimb, pe Iga Swiatek a înfruntat-o în două rânduri, de fiecare dată la Roland Garros.

ACTUALIZARE 10.02/12:50 Simona Halep (cap de serie nr.2) s-a calificat în turul 3 al Australian Open, după o victorie în trei seturi contra australiencei Ajla Tomljanovici.
Românca s-a impus în trei seturi: 4-6, 6-4, 7-5, după 2 ore și 20 de minute de joc.
În turul 3, Halep o întâlnește pe rusoaica Veronika Kudermetova (23 ani, WTA 36) care a trecut în turul 2 de compatrioata sa, Varvara Gracheva (WTA 97).

ȘTIREA INIȚIALĂ
Numărul 2 mondial, Simona Halep, a debutat cu o victorie lejeră, luni dimineața, la Melbourne, în primul tur al tabloului de simplu, feminin, de la Australian Open. Halep a învins-o în două seturi, 6-2, 6-1 , pe australianca Lizzete Cabrera (23 ani, 140 WTA), care a beneficiat de un wildcard.
Primul set a fost adjudecat ușor de Simona Halep, care și-a câștigat serviciul și a luat și primele două break-uri, pentru un 4-0, avantaj suficient pentru a câștiga primul joc (6-2).

Simona a servit bine și a câștigat 12 din cele 13 puncte jucate din primul serviciu.

Copyright © acțiunea.ro (2020-2023) | Newsphere by AF themes.