Simona Halep, Sorana Cîrstea și Irina Begu s-au calificat în turul III al turneului de la Indian Wells. Cine sunt adversarele

2 min read

România are trei reprezentante în turul III de la Indian Wells: Simona Halep, Sorana Cîrstea și Irina Begu.
Simona Halep a debutat cu o victorie la cea de-a zecea prezență la turneului de tenis de la Indian Wells, învingând cu 7-6(2), 6-1 pe ucraineanca Marta Kostyuk.
În faza următoare, Simona va da piept cu bielorusa Aliaksandra Sasnovici, numărul 100 mondial, cea pe care Halep a învins-o în 2019, la Wimbledon.
La rândul său, Irina Begu (61 WTA) a trecut de elvețiana Jil Belen Teichmann (39 WTA), în două seturi. Irina Begu a câștigat, la capătul unui meci de o oră și 36 de minute, cu 7-5, 6-1.
Românca o va avea ca adversară în turul 3 pe americana Shelby Rogers (44 WTA), care a trecut în turul 2 de slovaca Kristina Kucova, cu 6-2, 6-2.
Begu și Rogers s-au mai confruntat o singură dată, în 2016, în optimile de finală de la Roland Garros, americana adjudecându-și atunci victoria cu 6-3, 6-4.
Sorana Cîrstea (40 WTA), favorită numărul 32, s-a calificat vineri seara în șaisprezecimile de finală ale turneului Masters 1000 de la Indian Wells, învingând în turul doi pe japoneza Misaki Doi (109 WTA).
Ea s-a impus categoric cu scorul de 6-2, 6-3, într-o partidă ce a durat cu 5 minute peste o oră.
În turul III, Sorana va da peste ucraineana Elina Svitolina, numărul 7 mondial și favorită numărul 4 a turneului.